Sani-Safe® (DDS-10PCP) Diamond Sharpener, 10", with microcrystalline diamond dust, honed, non-slip, polypropylene white handle, Perfect Cutlery Packaging, Made in USA
Dexter-Russell 7613 Knife Sharpening Steel
Manufacturer Details:
Specifications
Sold By
1/Each
Manufacturer
Dexter-Russell
Model Number
7613
Length
15" OAL
Blade Length
10"
Handle Length
5"
Series
Sani-Safe
Type
Sharpening Steel
Installation Type
Handheld
Blade / Head Material
Diamond
Handle
Non-Slip
Handle Material
Plastic / Polypropylene
Handle Color
White
Power Type
Manual
Hand Wash Only
Yes
USA Made
Yes
Specifications
Sold By
1/Each
Manufacturer
Dexter-Russell
Model Number
7613
Length
15" OAL
Blade Length
10"
Handle Length
5"
Series
Sani-Safe
Type
Sharpening Steel
Installation Type
Handheld
Blade / Head Material
Diamond
Handle
Non-Slip
Handle Material
Plastic / Polypropylene
Handle Color
White
Power Type
Manual
Hand Wash Only
USA Made
Resources
Video
Description
Manufacturer Details:
15" OAL
10"
5"