Wolf AGM72-101 Countertop Heavy Duty Gas Griddle w/ 6 Manual Controls 72" NG – 162,000 BTU
Wolf  |  SKU: 3766
/ea
In stock
SHIPS IN 1-3 BUSINESS DAYS
Corpus Christi Store: 3 in stock
McAllen Store: 0 in stock
View your Reorder Pad list
Description
Wolf AGM72-101 Countertop Gas Griddle
Common Questions & Answers
What are the gas specifications?
It has a 3/4" rear gas connection and pressure regulator.
What is the required clearance and environmental needs?
The clearance for a combustible work area is 6" in the rear and on all sides.
What are the dimensions?
It has a height of 15-1/4", it is 72" wide, and 31-1/2" deep.
Common Questions & Answers
What are the dimensions?
Specifications
Sold By
1/Each
Manufacturer
Wolf
Model Number
AGM72-101
Width
72"
Depth
31-1/2"
Height
15-1/4"
Thickness
1" griddle plate
Cooking Surface Width
72"
Cooking Surface Depth
24"
Type
Griddle
Material
Stainless Steel
Number of Burners
6
Gas Inlet Size
3/4"
Control Type
Manual
Number of Controls
6
Power Type
Gas - Natural Gas
Total BTU
162,000 BTU (27,000 BTU per burner)
NSF Listed
Yes
USA Made
Yes
Warranty
1 year limited parts and labor, standard
Warranty Disclaimer
Specifications
Sold By
1/Each
Manufacturer
Wolf
Model Number
AGM72-101
Width
72"
Depth
Height
Thickness
1" griddle plate
Cooking Surface Width
72"
Cooking Surface Depth
24"
Type
Griddle
Material
Stainless Steel
Number of Burners
Gas Inlet Size
3/4"
Control Type
Manual
Number of Controls
Power Type
Gas - Natural Gas
Total BTU
NSF Listed
USA Made
Warranty
Warranty Disclaimer
Resources
Description
AGM72-101
72"
1" griddle plate
72"
24"